Pro milovníky whiskey

Whiskey. Všem jistě známý alkoholický nápoj, který má svůj původ v dávné minulosti, název pochází již z keltské doby, který v překladu znamená „živá voda“. Pokud hledáte dárky k narozeninám, tak whiskey je skvělá volba.

 Whisky je tedy alkoholický nápoj vyráběný fermentací obilovin, jako je žito, ječmen, pšenice nebo kukuřice. Kvůli jasné jantarové barvě je nápoj někdy nazýván „tekutým sluncem“. Navíc má tolik značek, kolik si dokážeme představit. Ale světová sláva whisky byla způsobena nezapomenutelným dílem mnoha generací lidí, kteří své srdce dali do tvorby nejslavnějších značek tohoto nápoje.

Vzhledem k tomu, že se whisky dá vyrobit prakticky z jakékoliv suroviny, sahá její historie tak daleko. Proto lidé získávali alkohol ze surovin, které byly po ruce. Keltové jsou první lidé, kteří se naučili, jak vyrábět lihoviny z obilí. A například na skalnatých severních ostrovech ve Skotsku a Irsku se ovoci a hroznům moc nedaří , a proto se místní obyvatelstvo pro tyto účely přizpůsobilo ječmenu, z něhož se v dávných dobách získala první whisky.

Fanoušků tohoto ušlechtilého nápoje v našem okolí bohužel moc není. Whiskey se pije spíše v Anglii, ve Skotsku, Irku a Americe. Obsahují ji všelijaké dárkové koše. Takže ji můžete koupit i v balení. Ale i středoevropané si na tento alkoholický nápoj začínají pomalu zvykat. Mnoho z nich má popíjení whiskey spjato spíše s firemními večírky, snobskými zbohatlíky a celebritami. Pomalu ale jistě se tento ušlechtilý nápoj dostává na bar i v našich restauracích a společenských setkáních, svatbách a při jiných příležitostech. Ve světě se vyrábějí a konzumují různé odrůdy tohoto alkoholického produktu, z nichž každá má svou vlastní odlišnou chuť. Na seznamu hlavních producentů whisky dnes patří Skotsko, Irsko, Japonsko, USA, stejně jako Kanada, Francie a Indie. Místní tradice, zákony a gastronomické preference ovlivňují chuť nápoje. Proto se whisky obvykle odlišuje s přihlédnutím k zemi původu.

Skotská whiskey je nejoblíbenější ze všech druhů. Má chuť rašeliny a kouře. Zřídka se používá bez ředění. Irská whiskey je snadno rozpoznatelná svou  trvalou vůní. To se liší od skotské, která je mírnější chuti, a chuť kouře byla nahrazena ovocnou chutí černého rybízu. Americká whiskey neboli bourbon se vyrábí hlavně z kukuřice a malé části ječmene. Je snadno rozpoznatelná podle hořké chuti a navíc tento druh nápoje zvyšuje chuť k jídlu. V Kanadě se používá žito. Podle místních zákonů musí kanadská whisky zrád v sudech alespoň 3 roky. Může ale obsahovat stopy z rumu, vodky nebo brandy. Ten, kdo není na tento druh pití zvyklý, musí být připraven i na ovocnou příchuť. Japonská výrobní technologie je velmi podobná skotskému nápoji, ale bez příchuti rašeliny. Populární je především v Asii.

Bedna od whisky je bedna, ve které je whiskey uložena. Whisky je velmi voňavý alkoholický nápoj, který si jistě zaslouží respekt a uznání. Silný nápoj získal celosvětovou slávu díky práci mnoha lidí během několika staletí. Ve vytvoření vytvořili lásku a duši. Spousta lidí se domnívá, že whisky se může pít výhradně a jenom s ledem. Je to zcela pochopitelné, protože  většina alkoholických nápojů se podává chlazená. Ovšem pokud jde o whiskey, ta se může pít i bez ledu a při pokojové teplotě. Led totiž u whiskey otupuje její jemnou chuť, proto by měla být whiskey podávána bez ledu. Jen tak si ji můžeme vychutnat plnými doušky, poznat její pravost, chuť a jedinečnou vůni.